UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Dzisiaj jest: Środa, 16 Stycznia 2019 | Godzina: 02:39:44
Wielkość tekstu

W dniu 17 grudnia, uczniowie biorący udział w czytelniczym projekcie "Moda na czytanie", podsumowali go na forum całej szkoły zachęcając kolegów i koleżanki do wypożyczania i czytania książek zakupionych w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” i nie tylko.

Z tej okazji młodzież, pod kierunkiem pani Katarzyny Tomaszewskiej, przygotowała prezentację multimedialną z krótkimi opisami ciekawych książek, które zostały przez nich przeczytane w trakcie trwania projektu.

Przy okazji uczniowie przypomnieli dlaczego warto czytać, wymieniając najważniejsze zalety czytania książek oraz powiedzenia słynnych osób na temat czytania.

Przypominamy, że większość opisów książek zakupionych w ramach Programu znajduje się w zakładce „Warto przeczytać”. Zapraszamy więc na stronę internetową szkoły oraz do biblioteki szkolnej oczywiście:).

Wielkość tekstu

W dniu 12 grudnia, w ramach współpracy z Ośrodkiem Kultury w Urzędowie, w bibliotece szkolnej odbyły się kolejne warsztaty rękodzieła.

W świątecznym na stroju, trochę na serio a trochę żartobliwie, grupa 12 uczniów nabywała praktycznej wiedzy z zakresu sztuki wykonywania stroików świątecznych – kolorowych i bogato zdobionych bombek.

Nad wszystkim czuwała pani Justyna Wnuk, która chętnie dzieliła się z młodzieżą swoją wiedzą i pasją.

Wielkość tekstu

Biblioteka szkolna ZS-CKZiU w Urzędowie serdecznie zaprasza młodzież, nauczycieli i pracowników szkoły na wystawę książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wystawę pomagały wykonać uczennice z kl. II Technikum - Marlena Mazurek i Wioleta Zarzeczna.

Wybór jest duży i każdy Czytelnik z pewnością znajdzie coś dla siebie pośród kryminałów, thrillerów, fantastyki, historii miłosnych, literatury typowo młodzieżowej, czy też biografii.

Dzięki książkom Masz wyjątkową okazję wybrać się w fascynującą podróż, zarówno do przeszłości, przyszłości, jak i pozostać w czasach obecnych, nie wychodząc nawet spod ciepłego koca. Wyjątkowi ludzie i przygody czekają za każdą z okładek, czy dasz się więc skusić? Jeśli tak, to na pewno będzie mile spędzony czas, szczególnie w długie, jesienno - zimowe wieczory:)

Z tematyką poszczególnych książek można zapoznać się klikając zakładkę "Biblioteka", a następnie "Warto przeczytać".

Wielkość tekstu

(…) i jeśli Miasto

padnie a ocaleje jeden

on będzie niósł Miasto w sobie

po drogach wygnania

On będzie Miasto

Z. Herbert

 


Tym Miastem, o którym pisał niegdyś Herbert, a które zawsze nosił w sercu, jest Lwów. Pod powyższym mottem, niczym zobowiązaniem, spotkaliśmy się w dniu 22 listopada, aby uczcić tych, którzy za Lwów walczyli i oddali życie – Orlęta Lwowskie.

Ten ważny dla nas dzień rozpoczął się przemarszem młodzieży oraz nauczycieli na mszę św. do kościoła św. Mikołaja w Urzędowie. Następnie, pod pomnikiem Orląt na urzędowskich wałach, zostały złożone kwiaty oraz zapalono znicze.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Ośrodku Kultury w Urzędowie, gdzie udali się również zaproszeni goście: pan Andrzej Rolla, reprezentujący Starostę Kraśnickiego pana Krzysztofa Starucha, przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Lublinie, przedstawiciele Zarządu TMLiKPW Klub w Urzędowie, pani Teresa Kaźmierak – dyrektor OK w Urzędowie oraz nauczyciele emeryci, młodzież, rodzice, pracownicy administracji i obsługi.

Wszystkich zgromadzonych na sali powitały uczennice naszej szkoły, prowadzące tegoroczne obchody Dnia Patrona. Nastąpiło wprowadzenie sztandarów oraz odśpiewanie hymnu państwowego.

Następnie głos zabrała pani dyrektor Agnieszka Resztak, witając serdecznie wszystkich biorących udział w święcie naszej szkoły. W swym przemówieniu Pani Dyrektor przytoczyła również historię losów młodych ludzi, a nawet dzieci, które nie wahały się oddać za polskość Lwowa tego, co miały najcenniejsze – życia. Pani Dyrektor zaznaczyła, że to właśnie od Orląt powinniśmy się uczyć miłości do ojczyzny, szlachectwa i codziennego bohaterstwa, abyśmy potrafili mądrze korzystać z wolności.

Pani Agnieszka Resztak, korzystając z tak wyjątkowej dla nas chwili, poinformowała społeczność szkolną o tym, iż Kapituła przy Zarządzie TMLiKPW przyznała Szkole Medal 100-lecia Obrony Lwowa. Pani Dyrektor miała zaszczyt odebrać to odznaczenie w dniu 9 listopada, podczas uroczystości upamiętniającej 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękując za to wyróżnienie, pani Resztak dodała, że jest to dla nas zobowiązanie do ciągłego upamiętniania dziejów bohaterskiego miasta Semper Fidelis, jego artystów i oczywiście tych najmłodszych Bohaterów Lwowa.

Po przemówienie pani Agnieszki Resztak głos zabrali nasi goście – pan Andrzej Rolla, w imieniu własnym oraz Pana Starosty, pani Krystyna Chruszczewska – członek Zarządu TMLiKPW w Lublinie oraz pani Irena Sabeł – prezes TMLiKPW Klub w Urzędowie.

Kolejnym punktem programu było przystąpienie do ślubowania uczniów klasy I Technikum oraz ogłoszenie wyników trzech konkursów, które zostały przeprowadzone na terenie szkoły: test z wiedzy o Lwowie – opiekun pan Leszek Gozdalski, „Orlęta Lwowskie – to byli nasi rówieśnicy. Jak dziś mogę być bohaterem?” – opiekun pani Justyna Popiołek – Czarnota oraz konkurs czytelniczy zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Książka, której nie zapomnę” – opiekun pani Katarzyna Tomaszewska.

Następnie, prowadzące uroczystość – Weronika Brzezińska i Natalia Brzózka, za pomocą prezentacji multimedialnej przypomniały wszystkich obecnym na sali historię walk o Lwów w latach 1918-1919. Wspomniały również, że Lwów w 1920 r. jako jedyne miasto w Polsce, w uznaniu za bohaterstwo swych mieszkańców, został odznaczony przez Józefa Piłsudskiego Krzyżem Virtuti Militari.

Z walkami o polskość Lwowa łączy się również historia życia pani Józefy Anny Wójtowicz (1890-1968) – lwowianki, uczestniczki w walkach o Lwów w 1918 r., nauczycielki szkół w Urzędowie i Kraśniku Fabrycznym, poświęcającej się działalności kulturalnej wśród ówczesnej młodzieży oraz cieszącej się szacunkiem uczniów i ich rodziców. Należy tu wspomnieć, że w dniu 10 maja 2014 r., w trakcie obchodów 10-lecia TMLiKPW Klub w Urzędowie, na cmentarzu w Urzędowie miało miejsce poświęcenie nagrobka śp. Józefy Anny Wójtowicz.

Na podsumowanie prezentacji wybrzmiała piosenka „Orlęta”, a oto jej fragment:

 

Jest takie miasto, co zwie się Lwów.
Znów wolno o nim dziś pamiętać,
Nocą, we Lwowie srebrzysty nów
Oświetla cmentarz, gdzie orlęta.

To lwowskie dzieci nazwano tak,
Te, które padły, broniąc miasta;
Śpią na cmentarzu, gdzie krzyży brak,
A ciemna zieleń grób zarasta.

Nie ważne z kim walczyli,
Nie ważne, kto dowodził,
Lecz to koledzy nasi
Co pozostaną młodzi.

I zawsze już mieć będą
Lat dziesięć, jedenaście
Na płyty potrzaskane
Wiatr strąca liści garście.

Po prezentacji multimedialnej prowadzące uroczystość – Natalia i Weronika zaprosiły publiczność na część artystyczną pt. „Szlakami Herberta”, w wykonaniu młodzieży naszej szkoły: Renaty Kilian, Marleny Mazurek, Pauliny Szocińskiej, Justyny Podgórskiej i Grzegorza Szymczaka pod kierunkiem pani Katarzyny Tomaszewskiej oraz pani Justyny Popiołek – Czarnoty. Gościnnie, w roli samego Herberta, wystąpił pracownik OK w Urzędowie oraz absolwent i przyjaciel naszej szkoły – pan Józef Baran. Nad sprawami technicznymi w trakcie uroczystości czuwali dzielnie: Hubert Dzikowski i Tomasz Tulpan. Bezcenna okazała się również pomoc pani Agnieszki Maziarz w kwestii dekoracji sceny.

Całość uroczystości spięła klamrą sentymentalna piosenka „Tyle jest miast”, do której słowa napisał niegdyś Marian Hemar. Z przyjemnością wysłuchaliśmy wersji w interpretacji Michała Bajora. Sądząc po wzruszonych twarzach obecnych na sali gości, można przypuszczać, iż chętnie przytaknęliby słowom i zaśpiewali w takt melodii:

Tyle jest gwiazd

Tyle jest miast

Niech ta piosnka ci o tym opowie

Idź w świat gdzie chcesz

Rób co umiesz, jak wiesz

Lecz jak kochać się

To we Lwowie

 

Katarzyna Tomaszewska

 

 

Wielkość tekstu

W dniu 8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrała pani dyrektor Agnieszka Resztak, która przypomniała wszystkim obecnym na sali walkę Polaków o niepodległość, uwieńczoną jej odzyskaniem w 1918 r.

Kolejnym punktem programu była część artystyczna w wykonaniu młodzieży z klasy I i III Technikum. Młodzież recytując poezję przeplataną pieśniami patriotycznymi, przybliżyła słuchaczom długą drogę Polaków ku niepodległości. Akademię zakończyła wzruszająca pieśń autorstwa Leszka Wójtowicza, pt. „Moja litania”:

Nie pragnę wcale byś była wielka
Zbrojna po zęby od morza do morza
I nie chcę także by cię uważano
Za perłę świata i wybrankę Boga
Chcę tylko domu w twoich granicach
Bez lokatorów stukających w ściany
Gdy ktoś chce trochę głośniej zaśpiewać
O sprawach które wszyscy znamy

Wielkość tekstu

Informujemy, że w dniu 15 listopada 2018 r. o godz. 16.00 w Zespole Szkół-CKZiU w Urzędowie odbędzie się wywiadówka dla rodziców uczniów Technikum.

Wielkość tekstu

logo

Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną, rodziców oraz społeczność lokalną na obchody Dnia Patrona Szkoły, które odbędą się w dniu 22 listopada. Uroczystość rozpoczniemy Mszą św. w Kościele św. Mikołaja w Urzędowie o godz. 10.00. Druga część obchodów będzie miała miejsce w Ośrodku Kultury w Urzędowie.

Wielkość tekstu

W dnu 9 listopada 2018 r. o godz. 11:11 cała społeczność szkolna wspólnie odśpiewała 4-zwrotkowy hymn narodowy.

Tym samym nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Wielkość tekstu

Dnia 31 października przedstawiciele Wolontariuszy Orląt oraz Szkolnego Klubu Europejskiego wraz z nauczycielami: Agnieszką Maziarz i Leszkiem Gozdalskim, udali się na cmentarz w Urzędowie celem zapalenia zniczy na grobach ludzi zasłużonych dla Urzędowa i Polski.

W drodze na cmentarz uczniowie zatrzymali się na chwilę przed domem Państwa Golińskich, w którym stacjonował wraz ze sztabem I Brygady Legionów Józef Piłsudski.

Młodzież zapaliła znicze i uczciła chwilą ciszy i modlitwą 15 legionistów - podkomendnych Piłsudskiego, którzy polegli w walkach pod Urzędowem, a zostali pochowani w zbiorowej mogile naprzeciw cmentarza.

Na cmentarzu uczniowie w podobny sposób uczcili poległych partyzantów z Armii Krajowej, zapalili lampki pod pomnikiem poległych i pomordowanych na wschodzie oraz pod symbolicznym krzyżem, upamiętniającym wszystkich urzędowian, którzy zginęli walcząc o wolność Polski w powstaniach narodowych i wojnach w 1920 i 1939 r.

Wielkość tekstu

W dniach 07-20.10.2018 r. grupa 12 uczniów kształcących się w zawodzie Technik Handlowiec, Technik Administracji oraz Technik Bezpieczeństwa i Higieny Pracy przebywała na zagranicznym stażu zawodowym w Grecji, organizowanym przez Zespół Szkół im. Orląt Lwowskich w Urzędowie. Dwutygodniowy staż umożliwił naszym uczniom podniesienie ich umiejętności praktycznych oraz zdobycie doświadczenia zawodowego w oparciu o greckie doświadczenia branżowe.

Dla naszej młodzieży była to również okazja do poznania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego tego kraju. Uczniowie zwiedzili m.in. Meteory – zespół klasztorów na wzgórzach skalnych, brali udział w połowie małż oraz podziwiali okolice legendarnego masywu Olimpu.

Prawdziwą atrakcją był rejs na wyspę Skiatos, w trakcie którego uczestnicy uczyli się tradycyjnego greckiego tańca.

Zagraniczny staż oraz możliwość przebywania w międzynarodowym środowisku pozwoliły uczestnikom na podniesienie umiejętności językowych, zarówno pod względem słownictwa branżowego, którym posługiwali się podczas praktyk, jak również języka wykorzystywanego w życiu codziennym.

Projekt „Specjalistyczne staże zawodowe dla handlowców” (POWERVET- 2017-1-PL01-KA102-038017). Działanie realizowane jest przy współpracy Zespołu Szkół-CKZiU im. Orląt Lwowskich w Urzędowie oraz Lidkis Stefanos & Company LTD.

Staż jest realizowany w ramach projektu systemowego „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji a współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

     Copyright © 2015 ZS Urzędów.

     Wszelkie prawa zastrzeżone!

Odwiedziło nas łacznie (dziś) 54178 (1)

Currently are 14 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions