UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. MOD_COOKIESACCEPT_PLUS_INFO

MOD_COOKIESACCEPT_ACCEPT
Dzisiaj jest: Środa, 3 Czerwca 2020 | Godzina: 16:20:42

W dniu 18 września 2019 r. po raz kolejny nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

Zgodnie z wyborem Pary Prezydenckiej czytaliśmy Nowele polskie. Uzasadniając wybór tekstów, Pan Prezydent Andrzej Duda w specjalnym liście napisał, że ich wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi oraz refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem. Przypomniał również o naukach z nich wypływających – szlachetność, solidarność, wrażliwość na ludzka krzywdę.

Spośród ośmiu zaproponowanych nowel wybraliśmy trzy: „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego.

W tym roku do wspólnego czytania zaprosiliśmy emerytowane nauczycielki języka polskiego panie - Elżbietę Kuśmiderską oraz Mariannę Parczyńską (wieloletnia nauczycielka w naszej szkole) , miłośniczki polskiej literatury, angażujące się w życie kulturalne społeczności lokalnej poprzez działalność w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Klub w Urzędowie, Towarzystwie Ziemi Urzędowskiej oraz grupie literackiej Preludium.

  Razem z naszymi gośćmi fragmenty nowel czytały również: Renata Kilian z kl. II Technikum oraz pani Katarzyna Tomaszewska (nauczyciel bibliotekarz), czuwająca również nad przebiegiem całego spotkania.

Wraz z muzyką Wojciecha Kilara usłyszeliśmy nigdy nie starzejące się teksty naszych wybitnych pisarzy polskich, z których płynie niezwykła, uniwersalna mądrość aktualna również dziś, we współczesnym, rozpędzonym świecie.

     Copyright © 2020 ZS Urzędów.

     Wszelkie prawa zastrzeżone!

Odwiedziło nas łacznie (dziś) 76488 (21)

Currently are 8 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions