TOP
Logowanie | Rejestracja
poniedziałek 16 luty 2015
Warsztaty pt. "Kreatywna autoprezentacja"Wersja do druku   Pobierz w postaci pdf    
 
Warsztaty pt. "Kreatywna autoprezentacja"
 
W ramach innowacji pedagogicznej „Menadżer biznesu”, prowadzonej w klasie 1A Technik handlowiec, w dniu 10.01.2015 r. odbyły się warsztaty z „Kreatywnej Autoprezentacji"
 
Dwugodzinne warsztaty prowadzone przez pracownika Wyższej SzkołyPrzedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, panią Katarzynę Zajączkowską, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.
 
Podczas warsztatów młodzież zapoznała się z czynnikami, które mają wpływ na kreowanie własnego wizerunku, pozbywanie się tremy i jej pokonywanie. W czasie zajęć główny nacisk kładziony był na zapoznanie uczniów ze wskazówkami dotyczącymi wystąpień publicznych. Dzięki zajęciom młodzież dowiedziała się, w jaki sposób możnapozbyć się tremy, gdy nadejdzie pora egzaminu czy rozmowy kwalifikacyjnej.
 
Warsztaty są częścią działań, które nasza szkoła realizuje w ramach współpracy partnerskiej z Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
 
Opracowała: Monika Dziechciarz
Podziel się:   Facebook TwitterAutor: Administrator   Dodano dnia: poniedziałek 16 lutego 2015 - 14:31:26  

piątek 06 luty 2015
Wersja do druku   Pobierz w postaci pdf    
 
Pomóż psom w Rachowie
 
      21 stycznia 2015r. grupa Wolontariuszy Orląt przy ZS-CKZiU w Urzędowie, w składzie Patrycja Stęgierska, Ewelina Dec i Mateusz Lis pod opieką pedagog Agnieszki Maziarz, odwiedziła Przytulisko dla psów w Rachowie Starym w ramach akcji : „Pomóż psom w Rachowie”. Psiaki  zostały obdarowane przysmakami w postaci 40,5 kg karmy suchej, 13,5 kg makaronu, ponad 50 kg karmy mokrej w puszkach, 5 kg ryżu, 4,5 kg kaszy, za co podziękowały radosnym merdaniem ogona.
     Wolontariusze Orląt gorąco dziękują wszystkim, którzy zechcieli okazać dobre serce i ofiarność w zbiórce żywności  dla Psów z Rachowa.
 
Agnieszka Maziarz
Podziel się:   Facebook TwitterAutor: Administrator   Dodano dnia: piątek 06 lutego 2015 - 15:35:17  

wtorek 16 grudzień 2014
SpotkaniaWersja do druku   Pobierz w postaci pdf    
 
     W dniu 4 grudnia 2014r. odbyła się konferencja dla realizatorów programu „Wybierz Życie – Pierwszy Krok” nt. „Profilaktyka raka szyjki macicy – zadanie dla każdego” zorganizowana przez Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Lublinie oraz Fundację MSD dla Zdrowia Kobiet. W konferencji uczestniczyła pedagog szkolny Agnieszka Maziarz. ZS-CKZiU w Urzędowie realizuje program Wybierz Życie Pierwszy Krok od 2011r., którym to objęta jest młodzież, rodzice i nauczyciele szkoły. Celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z zakażeniami wirusem HPV i profilaktyki raka szyjki macicy wśród młodzieży, a także kształtowanie świadomości zdrowotnej młodzieży w zakresie roli profilaktyki wtórnej i pierwotnej raka szyjki macicy.
      W dniu 15 grudnia 2014r. w ZS-CKZiU w Urzędowie odbyło się spotkanie wszystkich klas  z Adamem Mościckim - terapeutą uzależnień. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała wykładu na temat zagrożeń środkami psychoaktywnymi.
 
A. Maziarz
Podziel się:   Facebook TwitterAutor: Administrator   Dodano dnia: wtorek 16 grudnia 2014 - 16:38:29  

piątek 05 grudzień 2014
Profilaktyka i wykrywanie raka szyjki macicyWersja do druku   Pobierz w postaci pdf    
 
    
 
Profilaktyka i wykrywanie raka szyjki macicy
 
     W dniu 28 listopada 2014r w ZS-CKZiU w Urzędowie odbyło się spotkanie dla uczniów oraz grona pedagogicznego     nt. „Profilaktyki i wczesnego wykrywania szyjki macicy”.  Podczas spotkania wykład zaprezentował dr Konrad Tarnowski z  Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy przy SPSK nr 1 w Lublinie. Następnie pani położna wyjaśniła na czym polega badanie cytologiczne oraz zachęciła wszystkie uczestniczki spotkania do regularnego wykonywania takich badań.
 
Rak szyjki macicy
 
     „Rak szyjki macicy jest drugim (po raku piersi) pod względem zapadalności nowotworem złośliwym występującym u kobiet na świecie. Na świecie rocznie odnotowuje się około 500 000 nowych zachorowań na raka szyjki macicy i około 270 000 zgonów z powodu tej choroby.
W Polsce według danych Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie odnotowuje się około 3000 nowych zachorowań i 1700 zgonów z powodu tej choroby (2011 rok). Według danych z KRN w województwie lubelskim w 2011 roku stwierdzono 144 nowe zachorowania i 87 zgonów z powodu inwazyjnego raka szyjki macicy.
Rak szyjki macicy jest chorobą rozwijającą się latami na podłożu tzw. stanów przedrakowych określanych terminem dysplazji lub śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy. Czynnikiem niezbędnym, ale niewystarczającym do rozwoju raka szyjki macicy jest przewlekłe zakażenie onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (Human Papilloma Virus) 
 
Czynniki dodatkowe rozwoju raka szyjki macicy:
  • wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego
  • duża liczba partnerów płciowych
  • duża liczba porodów
  • wieloletnie palenie papierosów”
źródło: http://www.cytologia.lublin.pl
 
A.      Maziarz
Podziel się:   Facebook TwitterAutor: Administrator   Dodano dnia: piątek 05 grudnia 2014 - 11:49:45  

piątek 28 listopad 2014
Dzień Patrona 2014Wersja do druku   Pobierz w postaci pdf    
 
Dzień Patrona Orląt Lwowskich w Urzędowie        
   
     Dnia 21 listopada 2014 roku w ZS - CKZiU w Urzędowie odbyła się uroczystość Dnia Patrona upamiętniająca obronę Lwowa przez Orlęta Lwowskie. Starostę kraśnickiego reprezentował  Pan Zbigniew Leziak. Uroczystość zgromadziła młodzież, nauczycieli, emerytów i rodziców uczniów naszej szkoły. Obchody rozpoczęła Msza Święta w Kościele p.w. Św. Mikołaja w intencji społeczności szkolnej Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich, wszystkich poległych za Ojczyznę, a szczególnie spoczywających na cmentarzach we Lwowie. Dyrektor zacytował napis z symbolicznej mogiły żołnierzy drugiej obrony Lwowa: „W tej dolinie spoczywa tysiąc żołnierzy, którzy DOCHOWALI WIERNOŚCI… polegli w walkach, bronili Lwowa przed hitlerowskim najeźdźcą. Żyjąc, służyli wiernie Bogu, Ojczyźnie i Rodzinie. Polegli… służą już tylko Panu Bogu. Niech Pan Bóg wynagrodzi wszystkim tym  którzy polecają w modlitwie dusze poległych obrońców Ojczyzny”
Po Mszy Świętej zgromadzeni udali się na urzędowskie wały. Tam delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem Orląt Lwowskich.
     W szkole Dyrektor Andrzej Rolla witając gości mówił: „Tegoroczny Dzień Patrona naszej Szkoły obchodzimy po raz 12. Przez wszystkie lata staramy się uroczyście obchodzić Święto Szkoły. Celem jest wychowanie naszego pokolenia, naszej młodzieży szkolnej i całej społeczności lokalnej w pełnym patriotyzmie i pamięci o czynach bohaterów narodowych. Patron, którego wybraliśmy do tego zobowiązuje. Jesteśmy dumni. Ofiara życia, jaką złożyły Orlęta nie pozostaje więc daremną - to szkoła wielkiego patriotyzmu, gorącej miłości polskiej mowy, kultury i tradycji do tej Świętej Ziemi, w którą wsiąkała Ich krew”.
Sylwetki młodych obrońców Lwowa stały się inspiracją do przygotowania poruszającej serca części artystycznej. Społeczność szkolna miała doskonałą okazję bliżej poznać tych „malutkich rycerzy, męczenników za wolność Ojczyzny”.
Święto Patrona Szkoły to również czas rozstrzygnięcia konkursów o Patronie. Konkurs na tekst literacki o Patronie Szkoły:  „ORLĘTA LWOWSKIE- PATRON  BLISKI CZY DALEKI?” – nagrodzeni uczniowie: Klaudia Rybińska, Anna Łoboda, Eliza Kania, Paulina Suchanowska. Konkurs na plakat o Patronie Szkoły: „BLIZEJ PATRONA SZKOŁY” nagrodzeni uczniowie: Anna Łoboda, Patrycja Stęgierska. Dyrektor szczególne podziękowanie skierował do Michała Kołbuka, który zawsze uroczystości szkolne uświetnia śpiewem i grą na trąbce.     
     Dzień Patrona uzmysłowił, że pamięć o Orlętach Lwowskich jest wciąż żywa. Heroiczna postawa młodych bohaterów Lwowa jest godna podziwu, a wartości prezentowane przez nich są wciąż aktualne. Legenda Orląt Lwowskich  łączy pokolenia. Dzień Patrona naszej Szkoły to wyraz wielkiego patriotyzmu i wdzięczności wobec tych, którzy w tamtych czasach nie poddali się ciężarom niewoli i nie przestali wierzyć, że nadejdzie kiedyś jutrzenka wolności i dali świadectwo bohaterstwa i umiłowania Ojczyzny.
 
Andrzej Rolla                  
Podziel się:   Facebook TwitterAutor: Administrator   Dodano dnia: piątek 28 listopada 2014 - 06:28:00  

poniedziałek 17 listopad 2014
18 JESIENNY KONKURS RECYTATORSKIWersja do druku   Pobierz w postaci pdf    
 
18 Jesienny Konkurs Recytatorski  
 
     W tym roku konkurs recytatorski zaistniał pod hasłem: „Teraz i tu”, w związku z czym wybór tekstów do konkursu obejmował okres po 1989 r.
     W eliminacjach gminnych, które miały miejsce 29 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Urzędowie, wzięła udział Klaudia Rybińska z kl. IIIA. Klaudia, dzięki pięknej recytacji wiersza Ewy Sonnenberg „Skala wrażliwości”, zakwalifikowała się do etapu powiatowego. Drugi etap odbył się w dniu 13 listopada w miejscowości Trzydnik Duży, w tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury. Przystąpiło do niego 38 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.
     Niestety, trzyosobowa komisja mogła wytypować jedynie 5 osób do etapu wojewódzkiego. Pośród tych osób wprawdzie nie znalazła się Klaudia, ale otrzymała nagrodę książkową i zdobyła cenne doświadczenia przed kolejnymi występami. Gratulacje za odwagę i głowa do góry!
 
  K. Tomaszewska
Podziel się:   Facebook TwitterAutor: Administrator   Dodano dnia: poniedziałek 17 listopada 2014 - 16:28:27  

czwartek 13 listopad 2014
Święto Niepodległości Polski we Lwowie - 11 listopada 2014 rokuWersja do druku   Pobierz w postaci pdf    
 
Święto Niepodległości Polski we Lwowie - 11 listopada 2014 roku


„Pan Bóg wynagrodzi wszystkim tym,
którzy polecają w modlitwie dusze
poległych obrońców Ojczyzny”


W dniu 11 listopada 2014 r. delegacja i poczet sztandarowy Zespołu Szkół – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Orląt Lwowskich w Urzędowie uczestniczyła w obchodach Święta Niepodległości Polski we Lwowie. W uroczystościach udział wzięli: uczniowie ZS w Urzędowie Katarzyna Liszkiewicz, Krystian Sokołowski, Artur Ryniowski, dyrektor Andrzej Rolla oraz Panowie: Andrzej Sadowski i Włodzimierz Tomaszewski.

Uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości w Bazylice Metropolitalnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Lwowie celebrował Ksiądz Infułat Józef Pawliczek.

Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze na płycie grobu Nieznanego Obrońcy Ojczyzny Cmentarza Obrońców Lwowa. Uroczystościom przewodniczył prof. Jarosław Drozd Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie. Wieniec od Starosty Kraśnickiego Andrzeja Maja złożyli dyrektor szkoły Andrzej Rolla i Andrzej Sadowski. Młodzież zapaliła znicze na grobach Orląt Lwowskich, grobach bohaterów poległych za ojczyznę na cmentarzu Łyczakowskim, Janowskim i cmentarzu w dzielnicy Lwowa Hołosko. Oddano również hołd rozstrzelanym profesorom lwowskim na Wzgórzach Wuleckich.
Dyrektor i uczniowie Zespołu Szkół w Urzędowie składają podziękowania Panu Andrzejowi Kudlickiemu – biuro turystyczne Quand za organizację wyjazdu do Lwowa i Panu Andrzejowi Majowi Staroście Kraśnickiemu za ufundowanie wieńca i zniczy.

My społeczność szkolna Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich wiemy, że każdego 11 listopada w kraju i za granicą, należy pamiętać o wszystkich obrońcach Ojczyzny, tych którzy „DOCHOWALI JEJ WIERNOŚCI”.

Andrzej Rolla

Podziel się:   Facebook TwitterAutor: Administrator   Dodano dnia: czwartek 13 listopada 2014 - 08:13:24  

środa 12 listopad 2014
Narodowe Święto Niepodległości w UrzędowieWersja do druku   Pobierz w postaci pdf    
 
Narodowe Święto Niepodległości w Urzędowie
Społeczność urzędowska, jak co roku, uczciła Święto Niepodległości uroczystą mszą św., złożeniem kwiatów pod pomnikami zasłużonych w boju oraz akademią w Sali Gminnego Ośrodka Kultury. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiła grupa literacka „Preludium” (Elżbieta Kuśmiderska, Marianna Parczyńska, Klaudia Rybińska z kl. IIIA, Katarzyna Tomaszewska, Józef Baran) oraz gościnnie, sympatyzujący z naszą grupą, Michał Kołbuk, który wyrecytował fragment wiersza E. Słońskiego „Ta, co nie zginęła” razem ze swym kolegą Marcinem Wołoszynem. Gościnnie wystąpiły również: sześcioletnia Ala Puacz z wierszem "Miała Polska biedę..." oraz Kinga Broniec, uczennica ZSO w Urzędowie, która zaśpiewała pieśń "Rozkwitały pąki białych róż...". W celu zaakcentowania w sposób szczególny dwóch, ważnych dla Polaków rocznic: 100 lat od wybuchu I wojny światowej oraz 100. rocznica utworzenia Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, grupa „Preludium” zaprezentowała specjalny montaż słowno – muzyczny. Na scenariusz tej części artystycznej złożyły się więc: prezentacja multimedialna o I wojnie światowej; fragmenty artykułów dotyczące początków istnienia Legionów oraz przebiegu działań zbrojnych na terenie Urzędowa w latach 1914-1915; odczytanie wykazu Legionistów, którzy polegli na ziemi urzędowskiej, listy urzędowian, którzy zaciągnęli się wówczas do Legionów oraz wykazu mieszkańców Urzędowa poległych w latach 1914-1921. Niezwykle wzruszającą chwilą było przedstawienie wspomnień – zasłyszanych opowieści mieszkańców Urzędowa, związanych z ciężkim i smutnym czasem Wielkiej Wojny. Całość części artystycznej spięła klamrą sentymentalna pieśń Sławy Przybylskiej „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”.
K. Tomaszewska


[ Czytaj resztę... ]
Podziel się:   Facebook TwitterAutor: Administrator   Dodano dnia: środa 12 listopada 2014 - 08:22:00  

wtorek 11 listopad 2014
ORLĘTA OBCHODZIŁY 96-ROCZNICE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCIWersja do druku   Pobierz w postaci pdf    
 
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa.
Im to, bowiem zawdzięczamy
Wolność-polską mowę w szkole,
to, że tylko z kart historii poznajemy dziś niewolę […]


ORLĘTA OBCHODZIŁY 96-ROCZNICE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


W dniu 7 listopada 2014 r. uczennice i uczniowie naszej szkoły, pod opieką pani: Justyny Popiołek-Czarnota, przygotowali uroczysty apel, który został skierowany do naszej Braci szkolnej, Dyrekcji, Szanownego Grona Pedagogicznego i Pracowników szkoły.

Akademia została rozpoczęta wprowadzeniem sztandaru szkoły przez uczniów klasy II A Karolinę Cieślicką, Klaudię Kaźmierak, Patryka Druzd i odśpiewaniem Hymnu Państwowego do podkładu wykonanego na trąbce przez ucznia klasy III A Michała Kołbuka.

Następnie na scenie wystąpiły uczennice i uczniowie ( z klasy I A Sylwia Piłat, Patrycja Stęgierska, Eryk Kasperski, z klasy III A Klaudia Rybińska, Paulina Majewska, Ewelina Wilkos, Michał Kołbuk, Karol Drozd, Eryk Łaciński, Rafał Mazur, Konrad Mazur, z klasy III B Martyna Kozak) z przygotowanym programem słowno-muzycznym. W podniosły nastrój inscenizacji wprowadziły nas dźwięki utworu F. Chopina „Preludium e-mol op. 28 nr 4 oraz liczne pieśni patriotyczne m.in. Rota, Piechota (odśpiewane a capella przez ucznia Michała Kołbuka), Marsz Pierwszej Brygady, Rozkwitały pąki białych róż i inne, przeplatane recytacją utworów poetyckich.

Nad prawidłowym przebiegiem i prowadzeniem kolejnych części widowiska czuwali dwaj wspaniali narratorzy Karol Drozd i Eryk Łaciński, a za oprawę muzyczną i obsługę sprzętu nagłaśniającego odpowiadali uczniowie Mateusz Lis z klasy III B i Kamil Mital z klasy IIIA.

Podziel się:   Facebook TwitterAutor: Administrator   Dodano dnia: wtorek 11 listopada 2014 - 08:19:00  

wtorek 04 listopad 2014
OTRZĘSINY KLASY PIERWSZEJWersja do druku   Pobierz w postaci pdf    
 
OTRZĘSINY KLASY PIERWSZEJ
 
     W dniu 30 października w naszej szkole odbyło uroczyste przyjęcie uczniów klasy pierwszej w szeregi naszej szkoły. Uroczystość została przygotowana przez Samorząd Uczniowski.
     Uczniowie na wstępie przywitali wszystkich zgromadzonych. Następnie wszyscy mieli okazję obejrzeć krótką część artystyczną. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w kilku konkurencjach. Walka była zacięta ale dość wyrównana, wszyscy zawodnicy wykazali się dużym zaangażowaniem.
      Na koniec uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie. Swoich wychowanków przez cały czas wspierała wychowawczyni pani Aneta Gozdalska -Dzikowska.
Podziel się:   Facebook TwitterAutor: Administrator   Dodano dnia: wtorek 04 listopada 2014 - 16:34:00  

Idź do strony       >>  
Starsze Wiadomości
Obchody Dnia Papieskiego Administrator @ (28 paź : 13:40) (Aktualności)
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ Administrator @ (17 paź : 10:49) (Aktualności)
Licealia 2014 Administrator @ (22 wrz : 17:53) (Aktualności)
Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 Administrator @ (04 wrz : 17:51) (Aktualności)
koniec roku szkolnego Administrator @ (03 lip : 20:27) (Z Życia Szkoły)
Wycieczka dydaktyczna RWieczorek @ (03 lip : 17:55) (Z Życia Szkoły)
Wycieczka do Narodowego Banku Polskiego RWieczorek @ (13 cze : 12:38) (Szkolny Klub Europejski - Europejczyk)
KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ Administrator @ (10 cze : 14:37) (Szkolny Klub Europejski - Europejczyk)
„Zdrowa i piękna Mama” Administrator @ (02 cze : 11:45) (Aktualności)Serwis ten oparty jest na systemie e107, który rozpowszechniany jest zgodnie z warunkami licencji GNU GPL.
Czas generowania: 0.1569 sek., 0.0092 z tego dla zapytań. Zapytań do bazy danych: 35. Użycie pamięci: 4,373KB